Előadóink 2024

Ács Zoltán vállalkozó, business coach, szervezetfejlesztő. Debrecenben született és ott végezte az iskoláit is. Érettségi után közös céget alapított édesapjával. Az ország akkori legnagyobb élelmiszer-ipari cégének a disztribúcióját hozták létre, és építettek fel egy ezt támogató szállítmányozási céget Debrecenben. 2001-ben Budapestre költözött és ingatlanbefektetésekkel kezdett el foglalkozni a fővárosban és Dél-Spanyolországban. A 2008-2009-es válságban mindenét elveszítette, és újra kellett építenie az életét. Ezt követően értékesítésben kezdett el dolgozni, itthon és Romániában vezetett csapatokat. 2017-ben érezte, hogy váltania kell és megtalálni a valódi küldetését. Elvégzett egy business coaching iskolát, és még abban az évben elkezdte a tréneri és coaching karrierjét. 2020-ban alapította meg tanácsadó cégét. Azóta szervezetfejlesztéssel és vezetőfejlesztéssel foglalkozik. Három országban vannak jelen, és egy közel 50 fős vállakozói Mastermind közösséget működtetnek. Jelenleg Budapesten él feleségével és három csodálatos gyermekével. Előadásában bemutatja, hogy a szellemi értékek hogyan szolgálnak útmutatóként a jelenben, és hogyan járulnak hozzá a jövő generációk értékrendjének kialakításához.

Fegyverneki Gergő magyar-média szakos tanár, egyetemi oktató, módszertani tanácsadó, digitálispedagógia-szakértő, a Digi dili? Van kiút! Digitális képző szülőknek, gyerekeknek és pedagógusoknak program megálmodója. A digitális világ szenvedélyes felfedezője, aki rajong a technológiai újdonságokért, és egyben törekszik az online-offline lét egyensúlyának megtartására. Egy kisgyermek édesapjaként teljesen átérzi a szülők egészséges képernyőidőn való aggódását. Magánemberként és szakemberként leginkább azzal foglalkozik, hogy a veszélyeket elkerülve, vagy hatékonyan kezelve, az internet egy élhető és kreatív digitális világ legyen mindannyiunk számára. Országszerte különböző eseményeken tanítja a szülőket, pedagógusokat a biztonságos és kreatív internethasználatra. Mindennapi munkája során szívesen foglalkozik újfajta tanítási és tanulási módszerekkel, hogy a 21. századi diákok hatékony oktatásához megtalálja a megfelelő utat. Az IKT-eszközök mellett nagy figyelmet fordít a dramatikus irodalomtanításra, a meseterápiára és a kreatív médiapedagógiára. Kutatásait, gyakorlatait hazai és nemzetközi konferenciákon, műhely-foglalkozásokon mutatja be, rendszeresen publikál. Eddig három könyve jelent meg: A kaméleonpedagógus így csinálja, az IKT-s ötlettár, A mobiltanulás ábécéje pedagógusoknak, Játék, munka, tanulás. Előadásából megtudhatjuk, hogyan simulhatunk gyerekeink mellé a digitális világban is, valamint a családi béke zálogaként hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt az online-offline libikókán.

Földi Ádám néprajzkutató, kulturális antropológus. Házigazdája a mátranováki Faluhely majornak, ami egy különleges kísérlet az ember és a természet harmóniájának helyreállítására. Elsősorban teremtő, fenntartó, újrateremtő életet élő embernek tartja magát. Számára a szellemi tevékenység értékét annak a hétköznapi életben való megvalósíthatósága jelenti. Ezzel a szemlélettel hozta létre azt az elvonulóhelyet, ahol nem csak éli, hanem ma már tanítja is a külső és belső természetünk összefonódásait. Fő kutatási területe az egyetemes környezeti mintázatok és törvények kultúraformáló hatásai. Előadásának középpontjában az emberi élet és a természet működésének összefüggései állnak. Hiszi, hogy elérkezett az ideje a természettel való kapcsolatunk újraformálásának, mind egyéni, mind társadalmi szinten. Úgy véli, öröklött kultúránk rendkívül jó rálátást biztosít jelen valóságunk rendjére, ám a jövőt mi teremtjük meg itt és most.

Kiss Katka okleveles közgazdász, a KTK Style alapítója. 40 éves korában, egy komolyabb kiégést követően döntött úgy, felhagy 15 éves piackutatói múltjával, és egy teljesen új területen, szín- és stílustanácsadóként próbálja ki magát. 2020 márciusában, amikor a világ bezárt, ő nyitott: vállalkozást alapított, amelynek sikere azóta is töretlen, és napjainkban a szakma egyik legismertebb képviselőjének tudhatja magát. Több mint 20 éves önismereti munkával a háta mögött saját tapasztalatból tudja, hogy az önelfogadáshoz, a magabiztos megjelenés eléréséhez nagyon sokszor rögös út vezet, és pusztán önmagukban a ruhák még kevesek. Hitvallása szerint saját stílusunk csak akkor lehet hiteles és önazonos, ha testünk külső fizikai adottságait összehangoljuk lelkünk belső igényeivel. Előadásában betekintést ad a divat világába, hogyan leljük meg magunkban az életkorunk, élethelyzetünk vagy igényeink által (természetszerűleg) folyamatosan formálódó, mégis határozott alapokon nyugvó és biztonságot jelentő, örök stílusunk titkát.

L. Ritók Nóra pedagógus, képzőművész, az Igazgyöngy Alapítvány szakmai vezetője. Munkáját az állami oktatásban kezdte, majd megalapította az Igazgyöngy Alapítványt, ami fenntartója egy alapfokú művészeti iskolának. Az iskola sajátos módszertana a művészettel nevelés, melyben a szociális készségek fejlesztése kiemelt szempont. Az alapítvány első tíz éve az oktatásban telt, majd felismerve, hogy a generációs szegénységben élő gyerekek életstratégiájának megváltoztatásához az iskola nem elég, kollégáival folyamatosan bővülő esélyteremtő munkába kezdett. Ma a legkomplexebb beavatkozással dolgoznak. Munkájukban a fő pillérek az oktatás-családgondozás, a közösségfejlesztés, a munkahelyteremtés és az intézményi együttműködések támogatása. A társadalmi leszakadás ügyét teljes beágyazottságában értelmezik, és így keresik a megoldásokat is. Erről a munkáról, ennek tapasztalatairól folyamatosan publikál, hiteles képet próbál adni erről a bonyolult problémáról, annak kudarcairól, sikereiről egyaránt.

A MEAsuli 28 éve van jelen Debrecen zeneoktatásában. Ez az alapítványi fenntartású művészeti iskola lehetőséget ad minden tanulni vágyó iskolás gyermeknek a zenetanulásra. Céljuk a zene iránti szeretet kialakítása, mert nem feltétlenül lesz mindenkiből nagy művész, de tanulási lehetőség nélkül a gyerekekben szunnyadó érték elveszhet a mai élet sűrű útvesztőiben. Az intézménybe jelenleg 280 tanuló jár, akiket 12 telephelyen, debreceni általános iskolákban oktatnak. A suliban minden gyermek a képességei szerint tanulhat klasszikus hangszereket, népzenét vagy akár rajzolhat a festészet tanszakon. Az eltelt évek alatt több mint 2000 gyermek oktatásával foglalkoztak, köztük látássérült és mozgássérült tanulókkal. Több növendékük választotta a zenei pályát hivatásul, és lett belőlük zenei rendező, zongora, orgona, gitár, szolfézs vagy zeneszerzés tanár és művész.

Mikos Ákos, műsorvezető. Egy kis abaúji faluban, Ináncson nőtt fel, majd tanulmányai és munkája során élt Nyíregyházán, Szegeden, egy rövid ideig Krakkóban, jelenleg Debrecenben próbál szerencsét. Az életét végigkísérte az általa legrejtélyesebbnek vélt médium: a rádió. A kapcsolódás, a hanggal teremtés áll érdeklődésének középpontjában és az, hogy mit lehet elérni az embernek pusztán csak azzal, hogy mond valamit. Őszintén. Lelkesedve. Hogy ez minél több embernek sikerülhessen és rádió nélkül is készíthessenek remek műsort, néhány éve podcastekkel kezdett el foglalkozni. Saját műsorain túl más alkotóknak segít, hogy minél jobban kapcsolódhassanak a közönségükkel, és minél jobb műsorokat készíthessenek. Nem tökéletes, de jó műsorokat...

Paál Béla családapa, szakács, gépészmérnök-mérnöktanár. Feleségével közös tulajdonban alapították és működtetik a Kis Padlizsán vegán bisztrót Debrecenben. Gépészmérnökként kezdte a pályáját, majd önképzések sorozataként vegán chef lett. Évek óta elkötelezett híve az egészséges táplálkozásnak, és a tudatos életvitelnek. 2024-ben az országos „Év mentes séfje” verseny 3. helyezettje. Számos vegán főző kurzussal és oktatással próbálja az emberekben a szemléletváltást elősegíteni, és irányt mutatni egy fenntarthatóbb világ felé. Előadása ezt a szemléletet, a mögötte lévő tényeket tárja elénk.

Süli András fesztiválszervező, kulturális menedzser, hobbizenész. Sorsa bizonyos értelemben hat és fél éves korában eldőlt: a szülei némi eszmecserét követően nem nyelvi, hanem zenetagozatra íratták be általános iskolába. Már elsős gimnazistaként belekóstolt a rendezvényszervezésbe: osztálytársaival telházas előadást szerveztek az akkor népszerű Holló Színház társulatnak a Kossuth Gyakorló tornatermébe. A következő években nyakig benne találta magát a gimnáziumi pinceklub, majd egyetemi kulturális programok, gólyatáborok és nemzetközi diákprojektek, később egyre inkább önálló zenei programok szervezésében. Bár diplomát a jog, majd a szociológia területén szerzett, a zene végig intenzíven jelen volt az életében. Tizenhárom évnyi iskolai kórus mellett, illetve után, több zenekarban is basszusgitározott, időnként régi tanulmányait felidézve zongorázott is. A fesztiválok világa korán megtalálta: pár év lelkes látogatást követően 2001-ben már önkéntesként dolgozott a Vekeri-tónál. A jogi szakvizsga megszerzése után pedig az addigi impulzusszerű kulturális aktivitásokat hivatásbeli fordulat követte: programszervező lett a MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban, párhuzamosan pedig egyre nagyobb részt vállalt az ekkortájt létrejött Campus Fesztivál zenei és kulturális programjának megszervezéséből. A kétezertízes évek már teljes egészében a kulturális szférában és a zeneiparban találták. 2015-től kezdődően a Campus Fesztivál programigazgatója és a Nagyerdei Víztorony klubprogramjainak szervezője. Az évek során a színtér számos szegmensébe belekóstolt: részt vett több, önkéntes alapon szerveződő zenei kezdeményezés (Sofar Sounds Debrecen, Pusztahang, Made In Debrecen Fesztivál) alapításában, kipróbálta a zenei menedzsmentet, rendszeresen oktat és pályázatokat, nemzetközi projekteket ír és tart kézben ‒ szoros szakmai kapcsolatba került Debrecen Európa Kulturális Fővárosa címre beadott pályázatával is. Mindemellett az utóbbi években újra megtalálta a kóruséneklést mint a feltöltődés egyik forrását, a Lautitia Kóruscsalád lelkes tagjaként. Nem véletlen, hogy előadásának központi narratíváját is a zene köré fűzi fel: célja megmutatni, hogy a zene és a művészetek hogyan segíthetnek át bennünket, hogyan nyújthatnak kapaszkodót, ha megtorpan az életünk, vagy csak új perspektívákat és motivációt keresünk a mindennapjainkban.

Tóth Lilla népdalénekes, népzenész, népzenetanár, néprajzkutató. Népi énekesként és hegedűsként elsősorban autentikus magyar népzenei előadásokban vesz részt, de más zenei műfajok képviselői körében zenei párhuzamok bemutatásával, illetve népzenei feldolgozásokkal is lépett már színpadra. 2018-ban vette át a Népművészet Ifjú Mestere miniszteri díjat. Alap-, közép- és felsőfokon is tanít népzenei ismereteket, népdaléneklést. Tanári és előadói tevékenysége mellett népzenei gyűjtőutakon vesz részt a magyar nyelvterület különböző pontjain. Doktori disszertációjának fókuszában a Hajdúság vokális népzenéje áll, amely munkával 2023-ban kiérdemelte Az Év Doktori Értekezése Díjat. A népzene, a népdalok egész életét átszövik, s ennek a rendjére és szépségeire neveli tanítványait és kisfiát is. Előadásában az éneklés jelentőségére szeretne rávilágítani.

Előadók 2012-2024